Ha egy konyha tervezéséről van szó, a legtöbb embernek nem a páraelszívó jut eszébe. Ha azonban tűzhelyet és sütőt szánsz konyhádba, egy szagelszívóra is érdemes beruháznod. Ezek a napjainkban könnyen elérhető szerkezetek egyre népszerűbbek a magyarországi otthonokban, a családi házaktól a panellakásokig, széleskörű felhasználhatóságuknak köszönhetően. Sokan nem is sejtik, hogy ezek a készülékek a szagok és a pára elűzésén kívül a konyha tisztántartásában is segíteni tudnak.
Ha egy konyha tervezéséről van szó, a legtöbb embernek nem a páraelszívó jut eszébe. Ha azonban tűzhelyet és sütőt szánsz konyhádba, egy szagelszívóra is érdemes beruháznod. Ezek a napjainkban könnyen elérhető szerkezetek egyre népszerűbbek a magyarországi otthonokban, a családi házaktól a panellakásokig, széleskörű felhasználhatóságuknak köszönhetően. Sokan nem is sejtik, hogy ezek a készülékek a szagok és a pára elűzésén kívül a konyha tisztántartásában is segíteni tudnak.
Hidd el, ezt a beruházást nem fogod megbánni. Mondjuk is, miért!
A konyhád tisztán tartása
Ha szoktál zsíros ételeket főzni, akkor tudod, hogy az étel elkészülte után érdemes letisztítani tűzhelyedet, ugyanis az edény környékén tekintélyes mennyiségű zsiradék hajlamos megragadni.
A sütés, főzés során felszabaduló anyagok a levegőbe bekerülve nem csak tűzhelyeden, hanem konyhád teljes felületén hajlamosak megragadni, ami amellett, hogy nem esztétikus és nagyon nehezen eltűntethető, higiéniai szempontból is rossz fényt vet otthonodra.
A felszálló anyagoktól legegyszerűbb megszabadulni, amíg a levegőben vannak. Egy páraelszívó segítségével az edényből egyenesen a kivezető csatornába kerülnek, így nem kell többet tartanod a falakra lerakódó zsiradékoktól és az általuk hordozott bacilusoktól.
A friss levegő őre
Egy kiadós magyaros menü elkészítése bizony komoly orrfacsarást képes előidézni. Ha ráadásul konyhádat nem tudod rendesen kiszellőztetni, a szag hamar elterjedhet egész lakásodban. Átveszik a bútorok, a függönyök és frissen mosott ruháid.
A kellemetlen aromákat érdemes mielőbb likvidálni, hogy konyhád hangulata ne egy kifőzdéhez hasonlítson. A jó ízlés mellett, azonban egészségügyi szempontból is fontos, hogy konyhád és lakásod levegője időszakosan frissüljön. Egy erős szagelszívóval pedig ezt a két problémát egyszerre orvosolhatod!
Igen ám, de milyen is az erős szagelszívó és ezt hogyan lehet megállapítani?
A legfontosabb adat, melyre figyelned érdemes, ha páraelszívót vásárolsz, az elszívási teljesítmény. Ez határozza meg, hogy gépezeted milyen hatékonyan képes kivonni az elhasznált, zsíros levegőt konyhádból. Ezt az adatot m³/h mértékegységben mérik és érdemes 400 feletti eszközt választanod, ha gyakran készítesz zsíros ételeket és konyhádnak nem a legjobb a szellőzése.
A kiválasztás egy másik fontos faktora a zajszint. A páraelszívóknál a legmagasabb zajszintet szokták decibelben megadni. Ez a szám az optimális szagelszívónál 60 alatt kell, hogy legyen, hogy a szomszéd szobában aludni is lehessen mellette.
A konyhád vizuális színvonalának növelése
Ha már szagelszívó vásárlásán gondolkodsz, érdemes az esztétikai tényezőt is figyelembe venni. Milyen szín illik a konyhád többi bútorához? Milyen alakú elszívót szeretnél? Hol tudod elvezetni a csövet? A kihúzhatós vagy a rögzített dizájn illik inkább hozzád?
Egy elszívó, ha jól választasz, éke is lehet konyhádnak, azonban sajnos ugyanígy be is árnyékolhatja a szoba látványát egy nem oda illő elem. Így érdemes alaposan átgondolni, hogy pontosan milyen stílust szeretnél képviselni.
A futurisztikus, automatikusan lenyílótól a vékony, stílusos kialakítású gépekig ma már megannyi választási lehetőséged van. Azonban ne feledd, a látványos kinézet és magas ár nem feltétlenül jelent jobb teljesítményt.
Böngészd webáruházunk páraelszívó szekcióját, hogy megtaláld a hozzád (és konyhádhoz) legjobban illő eszközt.
Milyen gyakran és hogyan kell karban tartani?
Több fajta páraelszívó létezik, így nem könnyű takarításukra sem általánosságokkal szolgálni, az azonban biztos, hogy érdemes tisztítani őket. Funkciójukból eredően a szagelszívók sok zsírt és más szennyeződéseket hajlamosak összegyűjteni, így évente legalább kétszer érdemes alaposan kitisztítani őket.
A takarítás metodikája szerint történhet a papírszűrő vagy a szénszűrő cseréjével, a legtöbb modern páraelszívóba azonban tisztítható alumínium zsírszűrőt szereltek be, így az alkatrész-csere helyett elegendő egy jó alapos áttisztítás.
Ne feledd, páraelszívód tisztítása egy különösen fontos folyamat, a hosszú ideig lerakódott vastag zsírréteg ugyanis károsíthatja az eszközt és nagyban visszavetheti hatékonyságát.
Ha páraelszívóval kapcsolatos kérdésed van vagy tapasztalataidat szeretnéd megosztani, írd meg gondolataidat bátran a kommentekben. És ne feledd: nincs olyan, hogy rossz kérdés!
Képek: compactappliance.com; homedit.co; simplypr.nl